/
Barış Manço Kimdir? Bilinmeyenleri ile Geçmişten Bugüne Barış Manço

Barış Manço Kimdir? Bilinmeyenleri ile Geçmişten Bugüne Barış Manço

  • 05.11.2021
  • 0 Yorum

7'den 77'ye tüm Türkiye'nin Barış Ağabeyi, Barış Manço kimdir? Biz onu Uzun Saçlı Dev Adam ve Barış Çelebi olarak da tanıdık. Gelin, ölümünün 24. yıl dönümünde; 40 yıllık sanat yaşamında adını tüm dünyaya duyuran Anadolu rock müziğinin efsane ismi Barış Manço'yu yakından tanıyalım. 

Belki de daha önce hiç duymadığınız yönleriyle Barış Manço:

Şarkı söylemeye henüz 1,5 yaşındayken başladı!

Barış Manço 1978 yılında annesi Rikkat Uyanık ile birlikte TRT ekranlarında yayınlanan bir televizyon programına katıldı. 

Manço'nun annesi Rikkat Hanım, 2 Ocak 1943 yılında dünyaya gelen Barış Manço'nun 1,5 yaşında şarkı söylemeye başladığını anlattı.

Sanat aşkı ve müzik yeteneği annesinden geliyordu.

Tam adı 'Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço' olan Anadolu Rock müzik efsanesi Barış Manço, müzik yeteneğini; annesi, Devlet Konservatuvarı klasik Türk sanat müziği hocası, sanatçısı ve yazar Rikkat Uyanık'tan aldı. 

Barış Manço'nun Savaş adında bir ağabeyi, İnci ve Oktay adında iki de kardeşi vardı.

İlk müzik grubunu 1958 yılında Galatasaray Lisesinde okurken kurdu.

1958 yılında ilk müzik grubu 'Barış Manço ve Kafadarlar'ı kurdu ve ilk bestesi olan 'Dream Girl'ü yaptı. İlk bestesi 'Dream Girl' ile Ankara'da ilk müzik ödülünün de sahibi oldu. 

Barış Manço, öğrencisi olduğu Galatasaray Lisesi'ne ait konferans salonunda müzik hayatının ilk konserini verdi.

İkinci müzik grubu "Harmoniler" ile birlikte ilk 45'lik plağını çıkardı.

Barış Manço'nun Harmoniler ile birlikte çıkardığı ilk 45'lik plağı 'Grafson Plak' etiketiyle 1962 yılında yayınlandı. 

Barış Manço, üniversite hayatına yurt dışında devam etmeye karar verdi. Böylece 1963 yılında grup dağıldı.

Belçika Kraliyet Akademisi'nde resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi gördü.

On parmağında on marifet vardı. Abisi Savaş'ın yanında, Belçika'da eğitim gördüğü sırada; garsonluk ve otomobil bakıcılığı gibi işlerde çalıştı.

1964 yılının Eylül ayında dört şarkılık Fransızca iki plak çıkardı.

1964 yılında müzik hayatına devam etmek için Rigola plak şirketi ile anlaştı. 'Jacques Danjean Orkestrası' ile birlikte çalıştı. Twist'ten Rock and Roll tarzına döndü ve Eylül ayında Fransızca iki plak çıkardı. Barış Manço'nun Fransızca plaklarında yer alan o şarkılar; 

Baby Sitter, 

Quelle Peste

Jenny Jenny 

Un Auire Amour Que Toi

1966 yılında "The Folk 4" grubu ile birlikte katıldığı bir festivalde Türk müziğinden örnekler sergiledi.

Avrupa'ya sesini duyurdu! Türkiye'deki ilk psychedelic rock şarkılarına imza attı.

1966 yılında Les Mistigris adlı Belçikalı grupla birlikte Fransa, Belçika, Çekoslovakya, Almanya ve İsveç'te konserler verdi. 

Les Mistigris müzik grubu ile birlikte, 'Il Arrivera / Une Fille' ve 'Aman Avcı Vurma Beni / Bien Fait Pour Toi' adlı 45'lik plaklarını çıkardı. 

Barış Manço ve Les Mistigris topluluğu, Türkiye'deki ilk psychedelic rock şarkılarına imza attılar.

Bıyık bırakmasına sebep olan bir kaza geçirdi!

1967 yılında Hollanda'da kaza geçirdi. Kazada dudağında bir yarık oluşan Barış Manço, bıyık bırakmaya karar verdi.

1968 yılında "Kaygısızlar" grubunun bir parçası oldu.

Biz, 'Kaygısızlar' grubunu daha sonra MFÖ olarak tanıdık. Barış Manço, 'Bizim Gibi' adıyla kaydettikleri şarkıyı bu kez Mazhar Alanson ve Fuat Güner'in yanı sıra baterist Ali Serdar ve bas gitarist Mithat Danışan'la birlikte, 'Kol Düğmeleri' adıyla yayınladı.

Barış Manço, 1969 yılında ilk altın plağını kazandı!

Kaygısızlar grubu ile birlikte hazırladığı 'Ağlama Değmez Hayat' 45'liği ona ilk altın plağını kazandırdı. 'Ağlama Değmez Hayat', 50.000'in üzerinde satıldı.

Belçika Kraliyet Akademisi'ni birincilikle bitirdi ve 1969 yılının Haziran ayında yurda döndü.

Doğu - Batı sentezi oluşturduğu kendine özgü müziğinde Anadolu motiflerine de yer verdiği eşsiz eserler ortaya çıkardı. Şimdi onu yepyeni bir hayat bekliyordu...

1970 yılında Platin Plak Ödülü'nü kazandı!

Kasım 1970'te o artık bir stardı. 'Dağlar Dağlar' plağı 700.000 sattı ve ona Platin Plak Ödülünü getirdi.

Moğullar grubu ile güçlerini birleştirdi. Barış Manço ve Moğullar grubu "MançoMongol" adı ile ilk kez 1971 yılının Nisan ayında Türkiye'de konser verdiler.

MançoMongol adı altında;

İşte Hendek İşte Deve

Katip Arzuhalim

Binboğanın Kızı 

şarkılarıyla ses getirdiler.

MançoMongol'a dinamitli saldırı:

Moğullar grubu ve Barış Manço çıktıkları Anadolu turnesinde, Kütahya'da dinamitle saldırıya uğradılar. 

Barış Manço'ya göre saldırının sebebi, onun uzun saçlarıydı. Bu yüzünden tehdit edilen grubun tur otobüsüne dinamitle saldırı düzenlendi. Konser sonrası düzenlenen saldırıda kimse yara almadı.

1969 yılı Türkiye Güzellik Kraliçesi seçilen Azra Balkan ile nişanlandı.

1971 yılında nişanlanan Türkiye Güzellik Kraliçesi (1969) Azra Balkan ve Barış Manço, Mayıs 1972'de ayrıldı.

1972 yılında Kurtalan Ekspres'i kurdu!

Askere gitmeden önce pek çok müzisyenle birlikte Kurtalan Ekspres'i kurmak için çalışmalara başladı. Bu dönemde dikkat çeken şarkıları ise 'Ölüm Allah'ın Emri' ve 'Gamzedeyim' oldu.

Topçu Batarya Takım Komutanı Asteğmen olarak Balıkesir'in Edremit ilçesinde askerlik yaptı.

Nisan 1972'de altı ay sürecek olan Ankara Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığı'nda yedek subay öğrenciliğine başladı. Buradaki eğitiminin ardından Topçu Batarya Takım Komutanı Asteğmen olarak Balıkesir'in Edremit ilçesinde askerlik yaptı. 

Manço, toplam 19 ay 26 gün askerlik yaptı.

1973 yılında "Hey Koca Topçu" şarkısı için Kurtalan Ekspres ile birlikte kamera karşısına geçti.

Klip tüm Türkiye'nin dikkatini çekti! Klipte Kurtalan Ekspres üyeleri Yeniçeri ve Mehter kıyafetleri giydi. Barış Manço ise Mülâzim-i Evvel Barış Efendi olarak asker kostümüyle klipteki yerini aldı.

70'li yılların ortasında uzun bir süre ülkücü olduğu düşünüldü.

İlk olarak 1973 yılında yayınlanan Küheylan adlı eseriyle adı 'sağcı' olarak anılmaya başladı. 'Hey Koca Topçu' parçası ve 'Genç Osman' plağının bir serhat türküsü olması Manço'nun ülkücü olarak eleştirilmesine neden oldu. 

70'li yılların ortasına gelindiğinde Cem Karaca solun, Barış Manço ise sağın sembolü olarak görülüyordu. Fakat bu dönem gerçekleştirdiği bir konserde kendisine bozkurt işareti yapanlara 'Biz sadece sizin için değil, buradaki herkes için buraya geldik' dedi. Ardından 'Hey Koca Topçu' şarkısını isteyenleri, sol yumruğunu kaldırarak protesto etti.

1974 yılında "Hey Dergisi" tarafından yılın erkek şarkıcısı seçildi!

1974 yılında yılın erkek şarkıcısı seçilen Manço, aynı yıl içerisinde 'Nazar Eyle / Gülme Ha Gülme' adlı 45'lik plağını kaydetti. 

Kurtalan Ekspres ile birlikte Avustralya turnesinden döndükten sonra 27 Haziran 1974 tarihinde İnönü Stadı'nda 'Hey Müzik Festivali' kapsamında sahneye çıktı.

1975 yılında müzik kariyerinin ilk albümü olan "2023" piyasaya çıktı.

2023 albümünde, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı için yazılmış senfonik bir eser olan 'Kayaların Oğlu' ile '2023' dikkatleri üzerine çekti!

"Baba Bizi Eversene" filmi ile Yeşilçam'a da imzasını attı!

Barış Mançı, yönetmen koltuğunda Oksal Pekmezoğlu'nun oturduğu sinema filminde dönemin ünlü isimlerinden; Meral Zeren, Hulusi Kentmen, Sinan Ecer, Diler Saraç, Bilge Zobu, Serpil Nur ve Ali Cağaloğlu ile birlikte yer aldı. 

Baba Bizi Eversene filminde Barış Manço ile birlikte Kurtalan Ekspres üyeleri de yer aldı.

1976 yılının sonlarında "Baris Mancho" ismiyle dünyaya açıldı.

Dünyaca ünlü plak şirketi CBS ile anlaşma yapan Manço, 1976 yılında 'Baris Mancho' ismiyle dünyaya açıldı. Albüm, 2 milyon TL'ye maloldu ve Avrupa'nın pek çok yerinde satışa sunuldu. 

Tamamı İngilizce şarkılardan oluşan ve Türkiye'de 1977 yılında yayınlanacak olan 'Nick The Chopper' albümü için Kurtalan Ekspres, 30 Belçikalı müzisyen ve 4 kadın vokalistten oluşan 'Georges Hayes Orkestra'sıyla birlikte çalıştı.

1977 yılında Anadolu turnesinde saldırıya uğradı.

45 günlük Anadolu turnesinin Balıkesir durağında, kendilerini sağcı olarak tanımlayan bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda Kurtalan Ekspres üyelerinden Oktay Aldoğan ve Caner Bora yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

18 Temmuz 1978 yılında biricik eşi Lale Manço ile dünya evine girdi.

İlk görüşte aşkı bulan Lale ve Barış Manço çiftinin Doğukan ve Batıkan Manço adında iki oğulları var.

1988 yılında "7'den 77'ye" programı ile tüm çocukların "Barış Ağabey"i oldu.

8 Ekim 1988 yılında ilk bölümü ile TRT ekranlarında seyirci karşısına çıkan 'Çocuk ve aileye yönelik eğitici ve eğlendirici bir dünya belgeseli' olan 'Barış Manço ile 7'den 77'ye' programı 10 yıl boyunca yayınlandı. 

6 Aralık 1998 yılında 378. bölümüyle ekran veda eden '7'den 77'ye' TRT 1, TGRT ve ATV ekranlarında rekora imza attı.

1994 yılında Kadıköy Belediye Başkanı Adayı oldu.

1994 yılı yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi'nden Kadıköy Belediye Başkanı Adayı oldu. Ancak rahatsızlığı nedeniyle seçimden önce adaylıktan çekildi.

28 Şubat 1995 yılında "Müsaadenizle Çocuklar" albümüyle 90'lı yılların en ünlü popçularını bir araya getirdi.

Barış Manço'ya Ajlan, Burak Kut, Hakan Peker, Jale, Mine, Nalan, Soner Arıca, Tayfun, Ufuk Yıldırım ve Grup Vitamin'in eşlik ettiği video klip ise Taksim Meydanı'nda çekildi.

1995 yılında imza attığı Japonya turnesinde büyük bir coşku ile karşılandı.

Bugün hâlâ Japonya'da Türkiye eşittir Barış Manço'dur. Konserde izleyicilerle Japonca konuşması, esprileri ve tarzı gönüllere taht kurmasına neden olmuştur. Konser kayıtlarının bir kısmı ise 'Barış Manço Live In Japan' albümü olarak yayınlanmıştır.

Son konserini sanat kariyerinin 40. yılında, 9 Eylül 1998 tarihinde İzmir'in Karşıyaka ilçesinde verdi.

1998 yılında kariyerinin 40. Sanat yılını anlattığı özel bir şarkı hazırladı. Bu çok özel şarkının adı "40. Yıl" olacaktı ancak daha sonra "Mançoloji" olarak değiştirildi.

Mançoloji'nin kayıtları tamamlandıktan sonra Barış Manço, Star TV'ye verdiği özel bir röportajda 'Mançoloji' albümünü tanıttı. Röportajında, başarılarla dolu 40 yıllık sanat yaşamını değerlendirdi. 

1 Şubat 1999 tarihinde Moda'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Gelin, Barış Manço'yu ölümünün 24. yıl dönümünde bir kez de kendi sözleri ile analım.

Barış Manço, 200'den fazla şarkısıyla gönüllerimize taht kurdu. Hafızalara kazınan eserleriyle 12 altın, bir platin albüm ve kaset ödülüne layık görüldü. 3000'in üzerinde plaket ve ödülün sahibi oldu. 

Barış Manço, 56 yıllık yaşamına benzeri görülmemiş ve başarılarla dolu 40 yıllık sanat yaşamını sığdırdı. Milyonların Barış Ağabey'i, Anadolu Rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı, sunucusu, köşe yazarı, Devlet Sanatçısı ve kültür elçisi oldu. Ama yine de kendisine sanatçı demedi. 

'Ayrıca sanatçı olduğumu da iddia etmiyorum. Ben öldükten sonra torunlarım ansiklopedilerde Barış Manço'yu 'sanatçı' diye okurlarsa, galiba sanatçı olduğum da tescil edilmiş olacak. Geleceğe ne bıraktığınız önemli. Yoksa insan yaşarken kendi kendine 'Ben sanatçıyım' dememeli.' Barış Manço

 

0 Yorum